Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
19°C
Parçalı Bulutlu
Cts 23°C
Paz 24°C
Pts 25°C
Sal 24°C

Spor Bakanlığı 2000 Antrenör Alımı Yapacak

Spor Bakanlığı 2000 Antrenör Alımı Yapacak

Spor Bakanlığı 2000 Antrenör Alımı Yapacak
14.11.2020
723
A+
A-

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Pandemi süreci ortamında olmamıza karşın 2020 bütçe görüşmelerinde ifade ettiğimiz Bakanlık çalışmalarımızın ve hedeflerimizin pek çoksını başarı ile gerçekleştirdik.” dedi.

Kasapoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2021 senesi bütçesinin sunumunu yaptı.

Konuşmasının başında, vefatının 82. senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rAhmet ve hürmetle anan Kasapoğlu, İzmir ve etraf illerde hissedilen depremde yaşamını kaybeden yurttaşlara Allah’tan rAhmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Kasapoğlu, devletin elindeki tüm imkânları, felaketin gerçekleştiği andan itibaren afet bölgesine seferber ettiğini ifade etti.

Azerbaycan’ın zaferini de kutlayan Bakan Kasapoğlu, “Zulme, işgale ve hukuksuzluğa karşı tarihi bir yumruk indiren Azerbaycan’ın şanlı zaferini kutluyorum. Türkiye olarak, hangi imkanve koşul altında olursa olsun, arkadaş ve kardeş ülke Azerbaycan’ın yanısıra olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kasapoğlu, 2020 senesiyla dünyanın pek alışık olmadığı bir gerçekle karşı karşıya kaldığına işaret ederek, şu şekilde devam etti:

“İlk defa Çin’in Wuhan şehrinde meydana çıkan Kovid-19 virüsü, kısa sürede tüm dünyada etkisini gösteren bir pandemi durumunu aldı. Ülkeler, hastalık bulaşan insanları tedavi etmek, virüsün önüne geçecek aşı ve ilaçları keşfetmek amacıyla yoğun bir gayret içerisine girdi. Yaşamın her alanını amaçlayan önlemlerle yasenesimı denetim altına almaya çalıştılar, çalışıyorlar. Virüs meydana ilk çıktığı anda ülkemiz, sahip bulunduğu sıhhat altyapısıyla, çağın gerektirdiği en üst niteliklerle donatılmış hastane yatırımlarıyla ve fedakar sıhhat ordusuyla pandemiyle mücadelenin simge ülkelerinden biri olmuştur.”

“Yurtlarımızda 100 bin 410 vatandaşımıza ev sahipliği yaptık”

Kovid-19 ile mücadelede tedavi ve aşı çalışmaları ile karantina uygulamalarının büyük ehemmiyet taşıdığını altını çizen Kasapoğlu, “Virüsün vatan dışı kaynaklı olması nedeniyle, bilhassa yurda ilk girişlerde yapılan 14 günlük karantina süreci, yaygınlaşmanın denetim altında tutulması noktasında mühim sacayaklarından biri olmuştur. Ülkemizin sahip bulunduğu öğrenci yurdu altyapısı, bu süreci en etkili şekilde yönetmemize imkân sunmuştur. Bu zor proseste vatanlarımız, yalnızca gençlerimizin değil, tüm milletimizin yuvası bulunduğunu kanıt etmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kasapoğlu, bu proseste katagoride kalan pek çok Avrupa vatanının aksine Türkiye’nin sosyal devlet olmanın lüzumluluklarınden birini başarı ile yerine getirdiğinin altını çizerek, “81 ilimizdeki 293 yurdumuzda, dünyanın 97 değişik ülkesinden gelen 100 bin 410 vatandaşımıza ev sahipliği yaptık.” dedi.

Sıhhat çalışanlarının üstün bir fedakarlık örneği gösterdiğini bildiren Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Hem de vatanlarımız, yoğun mesailerde, üstün bir fedakarlık örneği göstererek emek veren, bu proseste evlerine gitmeyi tercih etmeyen sıhhat çalışanlarımız amacıyla, Adalet Bakanlığı personelimiz, askeri personel, önlem hedefli karantinaya alınan vatandaşlarımız amacıyla de tahsis edildi. 20 ilimizde 6 bin 956 oda kapasiteli 29 yurdumuzu ise gereksinim durumunda Sosyal İzolasyon ve Gözlem Merkezi olarak kullanılmak üzere Sıhhat Bakanlığının tüketimine verdik. Yurtlarımızda, yalnızca bina ve yatak tahsisiyle değil, 7 gün 24 saat fedakarca çalışan personelimizle, misafirlerimize otel konforunda bir hizmet sağlandı. Vatandaşlarımızın tüm gereksinimları; sosyal mesafe, temizlik ve önlemlere azami riayetle gerçekleştirildi. Psikolog ve diyetisyen hizmetleriyle, kitap dağıtımlarıyla ve sosyal etkinliklerle, sürecin misafirler üstünde yaratabileceği olumsuz etkilerin en az seviyeye indirilmesi sağlandı.”

Kasapoğlu, öğrenci yurdu altyapısının, Cumhurbaşkanın 18 senede, her geride bıraktığımız vakit üstüne koyarak geliştirdiği yatırım hamlelerinin bir ürünü bulunduğunu söyledi.

Mart ayında, üniversitelerin eğitim ve öğretime ara vermesiyle gençlerin mağdur olmamaları amacıyla uygulamalar gerçekleştirdiklerini izah eden Kasapoğlu, “Yurtlarımızda kayıtlı olan öğrencilerin barınmadıkları günlerin ücretlerini iade ettik. Hem de salgın süresince vatanlarımızda barınmayan hiçbir öğrenciden vatan ücreti alınmadı. Yine bu proseste, Bakanlığımızdan kredi ve burs alan öğrencilerimize ödemeleri kusursuz olarak yapıldı. Yükseköğrenim kredisi borçları geri ödeme adımında olan kredi borçlularının ise nisan, mayıs ve haziran ayı kredi geri ödemeleri müracaat beklenmeksizin ve faiz uygulanmaksızın ertelendi.” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, öğrenci vatanları, gençlik merkezleri ve spor tesislerinin Elazığ, Malatya ve İzmir’de meydana gelen depremlerde hem vatantaşların hem de deprem nedeniyle bölümde vazifelendirilen arama, kurtarma ve sıhhat ekiplerinin hizmetine sunulduğunu dile getirdi.

Sıhhat çalışanları amacıyla 81 ildeki gençlik merkezlerinde gönüllüler doğrulusunda siper maske üretimleri yapıldığına değinen Kasapoğlu, “Bir milyondan çok maske ürettik. Üretim ve dağıtımlara sürat kesmeden devam ediyoruz.” diye konuştu.

Kasapoğlu, ertelenen futbol, basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarının oynanacağı stat ve spor salonları ortamında tespit edilen ve gelirini yalnızca bu karşılaşmalardan ve seyircilerden elde edenlerden etkinliğe başlayacakları tarihe kadar kira almadıklarına işaret ederek, “Yine etkinliklerine devam eden ancak alınan önlemlerden olumsuz etkilenenlerin Mart- Nisan- Mayıs- Haziran 2020 aylarına ait kira ödemelerini faizsiz olarak 4 ay süre ile erteledik.” şeklinde görüş belirtti.

Vatandaşların vakitlerini evde geçirdikleri dehemmiyetde spor kültürünün gelişmesine katkı sunduklarına değinen Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Evde Kal Hareketsiz Kalma, Eşit Ağırlık, Zinde Kal, Yaşam Sanat Edebiyat, Benim Mesleğim, Bir Lider Bir Şehir, Bilgi Yarışmaları, Zeka Oyunları, Kamp Günlüğü gibi programlarla, çevrimiçi konserlerle gençlerin vakitlarını daha keyifli ve verimli geçirebilmeleri amacıyla müzik, sanat, eğitim, hobi gibi detaylı konularda sosyal medya etkinlikleri yürüttük. Gençlik Merkezlerimizi EBA erişim noktaları durumuna getirerek, bilgisayar ve internet erişimi kısıtlı olan gençlerimize mühim bir imkân sağladık. 267 gençlik merkezimizdeki 398 atölyede, 2 bin 598 bilgisayar ile bugüne kadar 48 bin 240 gencimiz bu hizmetimizden faydalandı ve faydalanmaya da devam ediyor.”

EBA TV’de yayınlanmak üzere spor eğitim uygulamaları hayata geçirdiklerini ifade eden Kasapoğlu, “19 Mayıs’ı da amacına alan Gençlik Haftası ve Ramazan Bayramı kutlamalarını, 29 Mayıs İstanbul’un Fethi aktivitelerini dijitale birleşik ederek, evde kalınan proses ortamında milli ve manevi günlerimizin coşkusunu birlikte yaşadık.” dedi.

Devletin tüm kurumlarıyla iş birliği ve koordinasyonu etkin bir şekilde sürdürdüklerinin altını çizen Bakan Kasapoğlu, “Bütün bunların yanısıra, pandemi süreci ortamında olmamıza karşın 2020 bütçe görüşmelerinde ifade ettiğimiz Bakanlık çalışmalarımızın ve hedeflerimizin pek çoksını başarı ile gerçekleştirdiğimizi de bilhassa ifade etmek istiyorum. Süreç devam ediyor. Hem sahada, hem dijitalde çalışmalarımız katiyen sürat kesmeyecek. Şartlar ve koşullar ne olursa olsun, devletimizin tüm imkânlarını gençlerimiz, sporcularımız ve tüm vatandaşlarımız amacıyla seferber etmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Gençlik merkezi sayımız 350’ye ulaştı”

“Gençlerimizi sıksık dinliyor, beklenti ve taleplerini politikalarımızın odak noktası durumuna getiriyoruz. Yol arkadaşlığımızda, sahip bulunduğumuz tecrübelerle onlara kılavuzluk etmeye çabalarken, onlardan da her gün yeni bir şey öğreniyor, bu vesileyle de devletin sunmuş bulunduğu hizmetleri tekrar onlarla birlikte sıksık güncelliyor, geliştiriyoruz. Gençlerin gereksinimlerine yanıt verilecek. Onların kendilerini geliştirmelerinin önünde varsa engeller ortadan kaldırılacak. Umutları ve hayalleri desteklenecek. Yaşam boyu öğrenme prensibi; eğitim, öğretim ve sosyal ömürlerinın mihenk taşı olacak.”

Bakanlık olarak en çok gençliğe ehemmiyet verdiklerini ifade eden Kasapoğlu, gençlik merkezindeki etkinlikler ile alakalı bilgi verdi.

“Gençlik çalışmalarımızda son derece başarılı bir seneyi geride bıraktık.” diyen Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“81 ilde etkinlik gösteren gençlik merkezlerimiz, gençlerimizin tümünün başarılarına, mutluluğuna ve heyecanına ev sahipliği yapıyor. Gençlerimiz her türlü imkân ve donanıma sahip bu merkezlerimizde buluşuyor ve paylaşmanın, konuşmanın, iş birliği yapmanın en güzel örneklerini meydana koyuyor. 2018 senesinde 287 olan gençlik merkezi sayımız, bugün itibarıyla 350’ye ulaştı. Gençlik merkezlerinde Kasım 2020 itibarıyla 2 milyon 388 bin 731 kayıtlı üye gencimiz bulunuyor. Üye gençlerin yüzde 51,94’ü kadın, yüzde 48,06’sı erkeklerden oluşuyor. Hem de gençlik merkezlerinde bin 281 gençlik lideri vazife yapıyor. Gençlik liderlerinin ise yüzde 50,2’sini kadın ve yüzde 49,8’ini erkek liderler oluşturuyor.”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “81 il, 236 ilçe ve 5 adet de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olmak üzere toplam 782, 700 bin 455 gencimize, gece, gündüz hizmet veriyoruz.” dedi.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurumların 2021 senesi bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı.

Gençlik Merkezleri Akademisi ve Gençlik Merkezleri Kulüpleri ile alakalı bulgular veren Kasapoğlu, “2020 senesi kasım ayı itibarıyla Gençlik Merkezleri Akademisi kapsamındaki atölyelerde 326 bin 8 etkinlik gerçekleştirildi ve 1 milyon 474 bin 667 gencimiz bu etkinliklere katıldı. 2020 senesi kasım ayı itibarıyla gençlik merkezleri kulüplerimizde hayata geçirdiğimiz 474 bin 366 etkinliğe, 14 milyon 647 bin 850 gencimiz katılım gösterdi.” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST’te bu sene gençlik merkezleri doğrulusunda desteklenen 17 takımın katıldığını açıklayan Kasapoğlu, şu şekilde konuştu:

“Samsun Atakum Gençlik Merkezimizin Tanyeli Roket Takımı ‘Alçak İrtifa’ füze yarışmasında Türkiye birincisi olmuştur. Tam bu noktada Dene-Yap Teknoloji Atölyelerimizden de kısaca bahsetmem gerekir. TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile birlikte organize ettiğimiz atölyelerimize olan yoğun ilgiden son derece mutluyuz. Şu anda 30 Dene-Yap Teknoloji Atölyemiz var. İnşallah 2021 senesi sonuna kadar 81 ilde 100 atölyeyi daha gençlerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak biz, Gençlik Merkezlerimizi ülkemizin her yerinde ulaşılabilir kılmak hedefiyle gençlerimiz arasında bir fırsat eşitliği oluşturma hedefini çok ehemmiyetsiyoruz. 2019 senesi Ocak ayından itibaren, gençlerin bulunduğu yerlerde etkinliklerin düzenlenmesi ve hizmetlerin yaygınlaştırılması hedefiyle gençlik merkezlerimize bağlı olarak; okullarda, üniversitelerde, mahallelerde, spor salonlarında ve vatanlarda ‘Genç Ofisler’ kurmaya başladık. Gençler nerdeyse biz oradayız. Yine YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığımızla yapılan protokollerle genç büro rakamlarımızda ivmeyi ve verimliliği artıracağız.”

Gençlerin tecrübe kazanmalarını ehemmiyetsediklerini bildiren Kasapoğlu, “Gençlik kamplarımız, gençlerimizin öz itimat duygusu ve sistemli hayata alışkanlığı kazanmalarına destek olmak ve bir arada hayata hukukunun güçlenmesine katkı sağlıyor. 2020 senesi itibarıyla 39 kamp tesisinde gençlere kendilerini geliştirme ve birbirleriyle kaynaşma olanağı sunduk. Gençlik kamplarına ülkemizin dört bir tarafına doğu, batı, kuzey ya da güneyi fark etmeksizin gençlerimiz özgürce ve eşit koşullar altında katılabiliyorlar. Beraber hayata prensiplerine ve başkasının hukukuna sahip çıkma bakış açısına ufak yaşlarda sahip olmaya başlıyorlar. Gençlik kamplarına katılan gençlerin ulaşım, konaklama ve yemek greksinimlerini bakanlığımız karşılıyor. Hem de, kampa katılan gençlere, kamp devresi süresince seyahat ve sıhhat sigortası da yapıyoruz.” diye konuştu.

Gençlere deniz ve tabiat kampları olarak hizmet verildiğini dile getiren Kasapoğlu, 5 adet gençlik kampının da proje çalışmalarına devam edildiğini belirtti.

Bakanlık olarak gençlere yönelik yerel ve uluslararası pek çok mühim projeyi de yürüttüklerini ifade eden Kasapoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bunlardan öne çıkan projelerimizden biri Genç Hackathon ve Genç İdeathon yarışmalarımız. Genç beyinlerimize sunmuş bulunduğumuz imkânlarla, her yönüyle sahip çıkıyoruz. Yine gençlerimizin duygu düşüncelerini doğru ve sistematik bir biçimde ifade etmelerine katkı dayanıklıak amacıyla Türkiye Münazara Ligi organizasyonumuz tüm süratiyle devam ediyor. UNICEF Türkiye ile birlikte 25 ilde yürüttüğümüz Sosyal Uyum ve Gençlik Katılımı Projesi’nden 600 binden çok gencimizi faydalandırdık. 2020-2022 seneları arasında 3 sene süre ile uygulanacak NEXUS Kariyer Rehberliği ve Sosyal Uyum Projesi’yle, tespit edilen okullardaki öğretmenlere kariyer rehberliğine yönelik olarak eğitimler veriyor, gençlik merkezlerinde eğitim modülleri geliştirilerek bu eğitimleri bakanlığımız çalışanlarına uyguluyoruz.”

2019’u “Gönüllülük Yılı” olarak ilan ettiklerini anımsatan Kasapoğlu, “Ülkemizde gönüllülük bilincini artırmayı ve gençlerimizin gönüllülük çalışmalarında daha çok yer almalarını son derece ehemmiyetsiyoruz. Dayanışmanın, paylaşmanın ve yardımlaşmanın birlik ve birlikteliğimizin harçlarından biri bulunduğuna inanıyoruz. 2020 senesinde da gönüllülük çalışmalarımız sürat kesmeden devam etti. ‘Biz Anadoluyuz Projemizi’ kararlılıkla sürdürdük. ‘Damla Gönüllülük Hareketindeki’ gençlerimiz, hem pandemi sürecinde hem de natural afetlerden sonra inanılmaz bir gayret gösterdiler. Bugüne kadar gençlerimiz tamamiyle gönüllü bir şekilde 765 bin şahsa ulaştılar. Kasım 2020 itibarıyla 1 milyon porsiyondan çok yemeği, gereksinim sahipleriyle buluşturdular. Yine bu sene YÖK Başkanlığımız ile yaptığımız protokolle ‘Gönüllülük Çalışmaları’ üniversitelerde seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

Bağımlılıkla mücadeleyi bakanlık olarak çok ehemmiyetsediklerini altını çizen Kasapoğlu, proje destekleriyle alakalıyse gençlere 35 milyon liralık destek verdiklerini belirtti.

  • “782 vatanta 700 bin 455 gencimize gece, gündüz hizmet veriyoruz”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye olarak, dünyada eşi aynısı olmayan bir kredi ve vatan sistemini yönettiklerinin altını çizdi.

Yükseköğrenimlerine devam eden gençlere vatanlarda her türlü olanağın sağlandığını altını çizen Kasapoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“1961 senesinde 3 il, 18 yurtta, toplam 5 bin 182 yatak kapasitesiyle başlayan bu yolculuk, bugün dünyanın en büyük otel zincirleriyle yarışacak bir seviyeye geldi. Devletin yurt evleri, öğrencilerin yuvası, zor vakitlarda tüm vatandaşlarımızın sığınacağı itimatilir bir liman durumuna geldi. Genellikle 18 sene gibi kısa bir sürede yüzde 284 kapasite artışı sağlayarak ve bununla birlikte donanım ve hizmeti de fevkalade seviyelere yükselterek, bu mevzuya sunmuş bulunduğumuz ehemmiyetin altını en kalın çizgilerle çizdiğimizi düşünüyorum. 81 il, 236 ilçe ve 5 adet de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olmak üzere toplam 782 yurtta 700 bin 455 gencimize, gece, gündüz hizmet veriyoruz. Gençlerimiz eğitimlerine, sosyal etkinliklerine yoğunlaşsın, ebeveynler çocuklarını itimatle emanet etsinler diye, ev konforundan katiyen ödün vermiyoruz.”

Yurtlarda tespit edilen bilhassari izah eden Kasapoğlu, “Geçmiş senelerde doluluk seviyesi yüzde 60’ları geçmezken, son senelerde yüzde 100’e yakın doluluk oranları bizim devresimizde kaydedildi. Geldiğimiz noktayla katiyen yetinmediğimizi, öğrencilerimizin yurt gereksinimlerine göre yatırım uygulamalarımızı istikrarla sürdürdüğümüzü bilhassa belirtmek istiyorum. Gerek yapım ve satın alma; gerekse devir, tahsis, bağış, kiralama ve ön protokolle kiralama şeklinde vurt binaları temini amacıyla lüzumlu çalışmalar Aralıksız sürdürüyoruz. 2020 senesinde 52 bin yatak kapasitesi artırımı gerçekleştirdik. İnşallah tekrar 2021’de 68 bin yatak kapasitesini de hizmete almış olacağız. Yurtlara yerleştirmede ve ücret politikalarında sosyal devlet anlayışın lüzumluliklerini kusursuz yerine getirmeye çalışıyoruz. 2002 senesinde öğrencilere sağlanan beslenme yardımı aylık 11 lirayken 2019-2020 devresinde bu yardım aylık 420 lira olarak uygulanmıştır. Yine burslarımız lisansta 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 liradır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, önümüzdeki vakitlarda 2 bin yeni antrenör alınacağını bildirdi.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurumların 2021 senesi bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda, sporun birleştirici kuvveti bulunduğunu ifade etti.

Spor bölümünde yürüttükleri politikanın üç aşamalı bulunduğunu dile getiren Kasapoğlu, sporu tabana yaymak ve toplumun tüm kesimlerinin spor kültürünü ilerletmek amacıyla etkinlikler yürüttüklerini söyledi.

“Elit spor” ya da “performans sporu” olarak anılan alanda profesyonel üst seviye performans sporcularının gelişimini destekleyip planladıkları ve Türk sporcularının uluslararası müsabakalarda daha başarılı olmalarını sağlayacak hizmetler yürüttüklerini izah eden Kasapoğlu, sporun ekonomik ve saniyesel dinamikleri üstüne dayanıklı adımlar attıklarını, politikalarını bu dinamiklerin Türkiye’nin menfaatlerine katkı sağlayacağı kalitede şekillendirmeye gayret ettiklerini belirtti.

Kasapoğlu, “Spor tesisi yatırımlarımız, mevzuat çalışmalarımız, spor bilgi sistemleri ve teknolojilerinde gerçekleştirdiğimiz atılımlar ve yenilikler ile bu üç ana başlık altında çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Sporun çağdaş hayatta çok mühim yer tuttuğunun altını çizen Kasapoğlu, şu şekilde konuştu:

“Ülkemizde de bu kapsamda çoğu düşünce üretilmiş ve sporun Türk toplumunun günlük yaşantısının bir parçası durumuna gelmesi amacıyla sonsuz proje geliştirilmiştir. Fakat maalesef spor, 2000’li senesinin başına kadar bu bağlamda dilenen konuma gelememiştir. 2002 senesinden bugüne kadar yürütülen sistemli politikalar, rasyonel kararlar, doğru kaynak tüketimi ve sistemli uygulamalar yardımıyla vatandaşlarımızın derli toplu olarak spor yapma oranlarında ve bir şekilde fiziksel aktiviteyi yaşamının merkezine oturtan insan sayımızda ciddi artışlar gözlemliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın özcülüğünde 2002 senesinden bu yana her geride bıraktığımız vakit daha da yüksek bir ivmeye kavuşan atılımların devamını getirmeye ve geliştirilmesi gereken alanlara yoğunlaşıyoruz.”

Kasapoğlu yüzme, atletizm ve cimnastik gibi asli branşlara yönelik çalışmaların stratejik ciddiye sahip bulunduğunu vurgulayarak, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” ve “On Bin Pota” gibi projeleri, sosyal devlet anlayışıyla vatandaşlara bedava sunduklarını kaydetti.

Engelli spor merkezlerinin ehemmiyetine vurgu yapan Kasapoğlu, kadınların aktif olarak spora katılmasını da çok ehemmiyetsediklerini söyledi.

  • “Türkiye bundan sonra bir spor ülkesi”

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, tesisleşme hamlesinin kuvvetli şekilde devam ettiğine ve Türkiye’nin spordaki yükselişine ilgi çekerek, “Şunu gururla söyleyebiliriz ki Türkiye, bundan sonra bir spor ülkesi. Spora ömürlerinda daha çok yer veren halkımızla birlikte, profesyonel sporcu sayımızda da ciddi bir artış meydana koyuyoruz. 2002 senesinde 300 binin altında olan lisanslı sporcu adedi bundan sonra 8 milyon 600 binin üstünde.” diye konuştu.

Kasapoğlu, okul sporlarındaki etkinliklere 60 branşta 2.5 milyondan çok öğrenci sporcunun katıldığını da ifade etti.

  • “2 bin yeni antrenör alınacak”

Bakan Kasapoğlu, üst seviye sporcular yetiştirmek amacıyla spor bilimi bulgularinin de etkin bir şekilde kullanılması lüzumluliğini söyleyerek, “Nitelikli antrenörler yetiştirmemiz gerekiyor. Antrenör adaylarına bir müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki vakitlarda 2 bin yeni antrenör alınacak. Tesislerimizi yeni antrenörlerimizle daha kuvvetli bir şekilde açmış olacağız. Türkiye’de bundan sonra elit sporcu gelişimi yalnızca şansa bırakılmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, 2021’de Tokyo’da gerçekleşecek Olimpiyat Oyunları’nda da milli sporcuların ay-senedızlı bayrağı en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını dile getirdi.

Eğitimle sporun bir arada yürümesi amacıyla çok mühim bir ikiliği ortadan kaldırdıklarını izah eden Kasapoğlu, şu şekilde devam etti:

“Bugüne kadar milli sporcularımızın en çok zorlandığı alan eğitim ömürleri ile spor kariyerleri arasında hayat sürdürdükleri çatışmaydı. 52 vakıf üniversitemiz ile imzaladığımız, olimpik ve paralimpik branşlarda başarılı sporcularımızın eğitim masraflarının üniversitelerimizce karşılanmasını sahibi olan protokolümüz yardımıyla bu sene onlarca milli sporcumuz tıp, mühendislik ve hukuk gibi çoğu değişik alanda öğrenim görme olanağı elde ettiler. Yani milli sporcu bundan sonra tam burslu. Bu sene ilk yerleştirmeler gerçekleşti. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığımızın alakalı yönetmeliklerinde yaptırdığımız değişiklıklarla başarılı sporcuların özel ortaokul ve liselerde okumalarının önünü açmış bulunuyoruz.”

Sportif başarının kulüplerle sağlandığını ve bu kapsamda kulüplere de mühim destekler verdiklerini kaydeden Kasapoğlu, bu senenin başında Spor Çalıştayı yaptıklarını anımsattı.

Türkiye’nin spor turizmi konusu ile alakalı çok ilerlediğini izah eden Kasapoğlu, “Dünyanın her yerine alan okuyabilecek spor tesislerimiz var. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Spor Turizmi Çalıştayı düzenledik. İştirakçilerin katkılarıyla ülkemizin spor turizmi potansiyelinin geliştirilmesi ve gelirlerinin artırılmasına yönelik kapsamlı bir vizyon belgesi hazırlandı. Ulusal turizm politikalarımızla da uyumlu bir şekilde bu alandaki çalışmalarımızı ve gayretlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Spor turizminin gelişmesi ve çeşitlenmesinin, Türkiye’nin küresel spor ekonomisindeki payını artıracağı gibi değişik alanlarda ihtiskatiyenşma ve istihdamın da önünü açacağına işaret eden Kasapoğlu, “Organizasyonları da ülkemizin güzel ev sahipliğiyle gerçekleştireceğiz.” ifadesini kullandı.

Kasapoğlu, tesisleşme ve fiziki altyapı bağlamında sistemli bir şekilde yatırımlara yön verdiklerini belirterek, 69 stadyum, 532 spor salonu, 341 gençlik merkezi, 770 futbol sahası, 128 yüzme havuzu ve 44 atletizm pisti bulunduğunu söyledi. Bunların yanısıra çok sayıda mahalle tarzı futbol, voleybol ve basketbol sahasını da milletin hizmetine sunduklarını dile getiren Kasapoğlu, “Yeni yapılacak sahalarla birlikte inşallah bu sayı 3 bin 243’e ulaşacak.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, bakanlığının 2021 senesi bütçesinin 293 milyon 316 bin lira personel ve SGK giderleri, 202 milyon 500 bin lira mal ve hizmet alımları, 12 milyar 183 milyon 57 bin lira cari transferler, 2 milyar 32 milyon 736 bin lira sermaye giderleri, 180 milyon 470 bin lira sermaye transferleri, 7 milyar 967 milyon lira borç verme

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.