Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
19°C
Parçalı Bulutlu
Cts 23°C
Paz 24°C
Pts 25°C
Sal 24°C

Jandarma 2021 Yılı 5000 Sözleşmeli Uzman Erbaş Alımı İlanı Yayımlandı!

Jandarma 2021 Yılı 5000 Sözleşmeli Uzman Erbaş Alımı İlanı Yayımlandı!
19.01.2021
405
A+
A-

Jandarma Genel Komutanlığı 2021 senesi Sözleşemeli Uzman Erbaş Alımı gerçekleştireceğini bildirdi. Yandarma Askeri Personel Alımı kapsamında Toplamda 5000 kişilik kadro ile alım yapılacak. Alımlar değişik alanlarda yapılacak olup en az İlköğetim mezunu Uzman Erbaş Alımı yapılacak. Jandarma Genel Komutanlığı alımları amacıyla adaylardan birtakım nitelikler talep ediliyor.

Bu kapsamda Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Genel Komutanlığına 3.770’i Jandarma (Komando-Asayiş), 925’i Lojistik Alt Branşlı (Mesleki Nitelikli), 265’i Muhabere, 14’ü At Bakıcısı, 13’ü Bot Serdümeni, 10’u Havacılık, 3’ü Kurbağa Adam (Dalış Amiri) branşlarında olmak üzere toplam 5.000 Sözleşmeli Uzman Erbaş (erkek) temin edilecektir.

KPSS’Lİ KPSS SİZ ALIM YAPILACAK!

Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı amacıyla adaylardan KPSS Şartı Aranacak. Fakat İlköğretim (Ortaokul) mezunu adaylardan KPSS puanı aranmayacak olup, müracaat kılavuzunun 4’üncü maddesinde belirti edilen esaslara göre sınavlara çağrılacaktır.

Ortaöğretim (Lise), Ön Lisans ve Lisan mezunu adaylar (Mesleki Nitelikli branşlara müracaat edecek Ortaöğretim (Lise), Ön Lisans ve Lisan mezunu adaylar da dahil) KPSS puanı ile müracaat yapabileceklerdir. KPSS puanı olmayan Lisan, Ön Lisans ve Ortaöğretim (Lise) mezunu adaylar müracaat yapamayacaklardır. Adayların 2019-2020 senelerinden herhangi birine ait KPSS puanının 50 ve üzeri olması gerekmektedir. Lisan mezunlarının P3, Ön lisans mezunlarının P93, Lise mezunlarının P94 türünde puanı olacaktır.

5000 UZMAN ERBAŞ ALIMI BRANŞ DAĞILIMI:

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
 • Başvuru yapacak adaylarda mezuniyet koşulu ile alakalı olarak, Jandarma branşından (Komando-Asayiş) müracaat yapacak adaylarda en az Ortaöğretim (Lise) mezuniyeti koşulu aranmakta olup, bütün lise, ön lisans ve lisans bölümlerinin tamamı müracaat yapabileceklerdir. Diğer branşlar amacıyla ise ilanda belirti edilen eğitim seviyesinden mezun olma koşulu aranacaktır.
 • Nüfus kaydına göre müracaat oluşturulan senenin Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2021) itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [01 Ocak 2002 (dahil) – 01 Ocak 1994 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]
 • Askerlik hizmetini yapma koşulu aranmamaktadır. Fakat, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (Sözleşmeli erbaş ve er olarak vazife yapanlardan müracaat edenler dahil) Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen kılavuzdaki Tablo-2’deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak,
 • Askerlik hizmetini yapmakta iken ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak terhis edilmemiş olmak
 • Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) sene vazife yapmış, müteakip sözleşme vakitleri ortamında ve 01 Ocak 2021 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, [(01 Ocak 2002 (dahil)- 01 Ocak 1992 (dahil)] tarihleri arasında doğanlar)
 • Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen vazife yapanların, müracaatın ilk günü olan 21 Ocak 2021 tarihi itibariyle üç (3) senesini doldurmuş ve müteakip devre amacıyla sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelir iken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitiş tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanlarında getireceklerdir. Sözleşmeli erbaş ve erlerden uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendi kendisine son bulur. Uzman erbaş olarak atananlar atandığı eğitim birliğine direkt olarak katılmak zorundadır. Üç (3) senesini doldurmuş, fakat müteakip devre amacıyla sözleşmesini yenilemeyenlerin müracaatları başka adaylar ile beraber aynı şartlarda (27 yaş ve başka şartlar) kabul edilecektir. Üç (3) senesini doldurmadan tek doğrultulu sözleşmesi feshedilmiş ya da ayrılmış olanların müracaatları kabul edilmeyecektir. (Söz.Erb.ve Er Yönetmeliği 28/1A değişiklik) (Bu konuda hatalı ya da eksik beyanda olduğu anlaşılan adayların işlemleri temin faaliyetinin hangi adımında olursa olsun sonlandırılacaktır.)
 • Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı ve Shl.Güv.K.lığı Sıhhat Yeteneği Yönetmeliğine ideal olarak (Yönetmeliğin 23’üncü maddesi kapsamında ve EK-D çizelgede belirti edilen esaslar kapsamında (Komando Sıhhat Yeteneklerini Karşılayan) “UZMAN ERBAŞ OLUR” kayıtlı sıhhat kurulu raporu almış olmak (Ek:Resmi Gazete-15/4/2020- 31100-Cumhurbaşkanlığı Kararı-2413/4 ve 5’nci maddeler)
 • En az 164 cm ve en çok 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Tablo-1’de Boy-Kilo Tablosunda oranları belirti edilen değerler ortamında bulunmak. (Boy uzunluğu çıplak ayakla, ağırlık ise spor şortu/eşofman ile ölçülür.)
 • Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Emniyet K.lığında daha evvelce subay, astsubay, uzman jandarma ya da uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak, (Bu konuda hatalı ya da eksik beyanda olduğu anlaşılan adayların işlemleri temin faaliyetinin hangi adımında olursa olsun sonlandırılacaktır.)
 • Emniyet soruşturması ve arşiv incelemesi olumlu olmak,(Emniyet soruşturması amacıyla adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adres verileri kullanılacaktır. Bu amaçla adayların halen ikamet ettiği güncel adres verileri, il/ilçe nüfus müdürlüklerince sarfedilen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olması gerekir.)
 • Verilen ceza, ertelense, alternatif yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse ya da affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile kolay ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniî, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın ya da erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı ya da şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti esnasında firar, amir ya da üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, başkaldırı suçlarından ötürü ya da 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere başka suçlardan adli ya da askeri mahkemeler doğrulusunda otuz (30) günden daha çok vakitli Hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak
 • Taksirli suçlar nedeniyle altı (6) ay ya da daha çok vakit ile Hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak,
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak,
 • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan dayanıklı ve fiziki görünüşü mükemmel olmak (Göğüs kafesi ve omurgasında biçim sorunu bulunmamak, düz taban olmamak, bedeninin vakitkli açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, bedeninin rastgele bir yerinde kendisine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak.)
 • Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak,
 • Tablo-6 ve 7’de kontenjanları belirti edilen branşlara dair olarak karşılarında belirti edilen niteliklerden en az birine sahip olmak. r. Her branşa ait kontenjan miktarının 5 katı aday, seçme sınavlarına 4’üncü maddede belirti edilen kriterler tarafında çağrılacaktır.

LOJİSTİK BRANŞ DAĞILIMI:

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK!

Başvurular; 21 Ocak 2021 günü başlayıp, 31 Ocak 2021 günü saat 23.59’da sona erecektir. Başvurular yalnızca https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresinden ‘‘Personel / öğrenci alım müracaatları ve sonuçları’’ kısmından yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yolu ile ya da şahsen oluşturulan müracaatlar öneme alınmayacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.