Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
19°C
Parçalı Bulutlu
Cts 23°C
Paz 24°C
Pts 25°C
Sal 24°C

Askerlik Süresi Uzatıldı mı?

Askerlik Süresi Uzatıldı mı?
29.01.2021
553
A+
A-
Askerlik Görev Süresi Uzatıldı mı? Askerlik Süresi 18 ay mı oldu?

Askerlik süresi, vatani vazifesini yapacak çoğu şahıs tarafınca araştırılıyor. ‘Askerlik kaç ay, uzadı mı?’ soruları cevap arıyor. TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda ise yeni askerlik düzenlemesini içeren yasa önerisi kabul edildi. Vatandaşlar vatani vazifesini ne kadar sürede yapacaklarını merak ediyorlar. TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile 2021 askerlik ne kadar oldu?

Askerlik vazifiyeti son görüşmelerle beraber düşürülmüştü. Yeni sistemle beraber öğrenim hali fark etmeksizin askerlik hizmet zamanı er ve erbaşlar için 6 ay olarak planlanmıştı. Kullanıcılar 28 Ocak 2021 tarihinde komisyonda kabul edilen yeni askerlik düzenlemesine ilişkin yasa önerilerinde neler var merak ediyor. Peki, askerlik uzadı mı? İşte, 2021 askerlik zamanı…

ASKERLİK 18 AY OLDU MU?

Milyonlarca gencin askerlik hizmetini ilgilendiren yasa önerisinin komisyondaki görüşmeleri ile askerlik vaktinin değişip değişmediği araştırılmaya başladı. Fakat askerlik süresi uzatılmadı – 18 ay olmadı. Askerlik hizmet zamanı er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar amacıyla de 12 ay olacak şekilde karar verildi. Aynı zamanda vatani görevin;, er, erbaş, yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirilecek.

YENİ ASKERLİK DÜZENLEMESİ KANUN TEKLİFİ

TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde oluşturulan değişikliklere göre:

Sağlık Bilimleri Üniversitesinde uzmanlık eğitimi gören konuk askeri personele, aynı yerde eğitim görenlerde bulunduğu gibi ödeme yapılacak.

Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak kabul edilen durumlar, yasada belirti edilen mazeretlerle sınırlı tutulacak.

Tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin bir şekilde yararlanılması hedefiyle uzman erbaşların emeklilik yaş haddi 55 yaş olacak.

Seferin gereği olarak gerek görülmesi ve sıhhat durumlarının elverişli olması halinde uzman erbaşlar, 60 yaşına kadar en gençlerinden başlanarak orduya alınabilecek.

Teklif ilaveten uzun seneler TSK’de zor koşullarda vazife yapmasına karşın sadece emeklilik hakkını elde edinceye kadar kısa süreliğine devlet memuru olarak vazife yapan uzman erbaşların da emsallerinin aldığı emekli aylığını almalarını hedefliyor.

Kiraya verdiği ya da üçüncü şahıslara işlettirilen kısımları hariç olmak üzere askeri kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderleri, genel bütçeden karşılanacak.

Dış kaynaktan direkt olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde vazife gerçekleştirme üzere temin edilen subaylardan, verdiği eğitimi tamamlamadan evvelce temin adımında aranan sıhhat ve benzeri şartları taşımadıkları sonradan anlaşılanlar ile bu şartları kaybedenlerin ilişikleri kesilecek.

Subaylara yönelik oluşturulan düzenlemelerle uyumlu şekilde, dış kaynaktan temin edilen astsubaylardan da deneme zamanı bitiminden evvelce temin şartlarını taşımadığı anlaşılanların ya da bu şartları kaybedenlerin; dış kaynaktan direkt olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde vazife gerçekleştirme üzere temin edilen astsubayların da verdiği eğitimi tamamlamadan evvelce temin aşamasında aranan sıhhat ve benzeri şartları taşımadıklarının sonradan anlaşılması halinde ilişikleri kesilecek.

Hukuk sınıfı subaylar, arabuluculuk komisyonlarında vazife yapabilecek. Dış kaynaktan alınan hukuk sınıfı subay adayları, başka sınıflardaki subay adayları gibi asli askerlik eğitiminin sonrasında subaylığa nasbedilebilecek.

Teklifle, nezdinde bulundukları kıta komutanı ya da kurum amirlerinin, hukuk sınıfı subayların disiplin amiri olması hedefleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.